„INNY FESTIWAL” 2018

W spektaklu „Całe życie w dresach” zderzymy się z realiami w jakich funkcjonują matki niepełnosprawnych dzieci. Niesamowity dziennikarz z radia Tobi FM przeprowadzi jedyny w swoim rodzaju wywiad z Grabażem. A w ciemnościach escape roomu trzeba będzie wysilić dotyk, słuch i węch żeby wydostać się na światło dzienne. Podczas tegorocznej edycji „Innego festiwalu” czeka nas też seans filmu nagrodzonego na festiwalu w Cannes.

Poznańska Fundacja Barak Kultury już po raz szósty organizuje w Wielkopolsce Inny festiwal, którego głównym celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych. Festiwal ma także zwiększać świadomość realiów w jakich żyją osoby z niepełnosprawnościami w naszym kraju. Poszczególne wydarzenia tłumaczone są na język migowy i prezentowane z audiodeskrypcją.

Wielbicieli dobrego kina z pewnością zainteresuje projekcja filmu „Dogman” w reż. Matteo Garrone. Do czego może doprowadzić brak asertywności i nieumiejętność odmawiania? Perypetie życiowe psiego fryzjera Marcello (Fonte), ze sceny na scenę coraz wyraźniej wskazują, że temat przewodni filmu jest naprawdę poważny. Grający w „Dogmanie” Marcello Fonte zdobył Złotą Palmę dla najlepszego aktora na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film ten po raz pierwszy w Poznaniu zaprezentowany zostanie z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Fanów polskiej muzyki rockowej z pewnością zainteresuje audycja radiowa poprowadzona przez niepełnosprawnego dziennikarza muzycznego Tobiasza Carewicza, który założył własne radio internetowe Tobi FM. W ramach „Innego festiwalu” Tobiasz przeprowadzi wywiad z Krzysztofem „Grabażem” Grabowskim, charyzmatycznym muzykiem rockowym liderem takich zespołów jak Pidżama Porno i Strachy na Lachy. Wywiad, zatytułowany „Muzyczne fascynacje Tobiasza”, zostanie wyemitowany na antenie poznańskiego Radia Afera.

Na uwagę zasługuje wyjątkowy monodram „Całe życie w dresach” Ba-ku teatr, w wykonaniu Justyny Tomczak-Boczko i reżyserii Przemka Prasnowskiego. Ten spektakl to próba opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką niepełnosprawnego dziecka w polskiej rzeczywistości. Funkcjonowanie między szpitalem a domem jest dla Justyny sztuką życia, w którym poczucie humoru jest niezbędne, aby wytrwać. Być może dlatego czasem słyszy „Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka”.

Po proteście rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie coraz więcej Polaków zaczęło zwracać uwagę na problemy osób z różnymi dysfunkcjami. Jednak nadal ich życie codzienne, bolączki i trudności, z którymi się zmagają to temat rzadko poruszany, a niekiedy celowo przemilczany. Tym bardziej docenić trzeba wydaną niedawno, szczerą i wstrząsającą książkę Jacka Hołuba „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”. Z jej autorem, wieloletnim dziennikarzem m.in. „Gazety Wyborczej”, spotkać się będzie można w ramach „Innego festiwalu”.

Akcja „Widzę ciemność” wykorzystuje popularną formułę jaką jest escape room. Widzowie zostaną wprowadzeni do wyciemnionego pokoju zaaranżowanego tak, by osoby widzące mogły poczuć, jak oswajają ciemność niewidomi. Można będzie zapoznać się m.in. z testerem kolorów, wskaźnikami poziomu płynu, czujnikami światła pomagającymi w ubieraniu się i mówiącymi kalkulatorami. Przewodnikiem po ciemnych labiryntach będzie niewidząca od urodzenia Agnieszka Sawińska.

„Inny festiwal” odwiedzi też kilka miejscowości w Wielkopolsce: Kalisz, Wrześnię, Trzciankę, Lubasz i Krzyż Wielkopolski. W tych miejscowościach Ba-Ku teatr pokaże spektakl „Całe życie w dresach” z Justyną Tomczak-Boczko w roli głównej.

W ośrodkach, które opiekują się osobami z niepełnosprawnością współpracująca z Barakiem Kultury Ambientówka przeprowadzi warsztaty. Skierowane do młodzieży „Sploty międzyludzkie” to warsztaty rozwojowe dotyczące tworzenia relacji międzyludzkich. Podstawą spotkania będą proste zabawy integracyjne, gry i zadania teatralne. Całość zakończy działanie plastyczne. Z kolei „Lokomotywa” to warsztaty skierowane do dzieci, które zostaną zaproszone do wysłuchania wiersza Juliana Tuwima i stworzenia własnego pociągu. Warsztaty odbędą się w Kłecku i Ostrowie Wielkopolskim.

*

„INNY FESTIWAL” 2018 – PROGRAM

POZNAŃ:

Wtorek, 16 października

godz. 17.00 „Dogman” – projekcja filmu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących: reż. Matteo Garrone

Kino Pałacowe CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Czwartek, 18 października

godz. 11.00 – 17.00 „Widzę ciemność” – escape room, gra edukacyjno-integracyjna

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

(zapisy barakkultury@barakkultury.pl)

Piątek, 19 października

godz. 11.00 – 17.00 „Widzę ciemność” – escape room, gra edukacyjno-integracyjna

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

(zapisy barakkultury@barakkultury.pl)

godz. 18:00 Spotkanie z Jackiem Hołubem, autorem książki „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci”, tłumaczone na j. migowy

Kołorking Muzyczny, ul. Św. Marcin 75

sobota, 20 października

godz. 10.00 – 16.00 „Widzę ciemność” – escape room, gra edukacyjno-integracyjna

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Stary Rynek 84

(zapisy barakkultury@barakkultury.pl)

godz. 14.00 „Muzyczne fascynacje Tobiasza” – audycja radiowa, prowadzenie: Tobiasz Carewicz, gość: Grabaż (Krzysztof Grabowski)

Radio Afera, 98,6 MHz

godz. 19.00 „Całe życie w dresach” – spektakl: Ba-Ku teatr

godz. 20.00 Spotkanie z Justyną Tomczak-Boczko, bohaterką spektaklu

Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22

KRZYŻ WIELKOPOLSKI

Niedziela, 14 października

godz. 18.00 „Całe życie w dresach” – spektakl: Ba-Ku teatr

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Krzyżu Wielkopolskim, ul. Wojska Polskiego 11

KALISZ

Piątek, 19 października

godz. 18.00 „Całe życie w dresach” – spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na j. migowy: Ba-Ku teatr

Sala Studio w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6

WRZEŚNIA

Piątek, 2 listopada

godz. 18.00 „Całe życie w dresach” – spektakl: Ba-Ku teatr

Wrzesiński Ośrodek Kultury, ul. Kościuszki 21

TRZCIANKA

Piątek, 9 listopada

godz. 11.45 „Całe życie w dresach” – spektakl: Ba-Ku teatr

Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance, ul. Gen. Sikorskiego 26

LUBASZ

Piątek, 16 listopada

godz. 18.00 „Całe życie w dresach” – spektakl: Ba-Ku teatr

Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu, ul. Kościelna 4

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Piątek, 19 października

godz. 10:00 Warsztaty „Sploty międzyludzkie”

godz. 12:00 Warsztaty literacko-plastyczne „Lokomotywa”

Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, ul. Kościuszki 5

KŁECKO

Wtorek, 6 listopada

godz. 10:00 Warsztaty „Sploty międzyludzkie”

godz. 12:00 Warsztaty literacko-plastyczne „Lokomotywa”

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. hm. Zygmunta Imbierowicza, ul. Gnieźnieńska 7

WSTĘP BEZPŁATNY

www.barakkultury.pl, barakkultury@barakkultury.pl, FB: BarakKultury, tel. 61 64 65 344.

Rezerwacja wejściówek na spektakl w Scenie Roboczej w Poznaniu: e-mail: bilety@scenarobocza.pl

Zapisy na escape room „Widzę ciemność”: e-mail: barakkultury@barakkultury.pl

Zapisy na film „Dogman”: e-mail: barakkultury@barakkultury.pl

Na pozostałe wydarzenia brak rezerwacji/ do wyczerpania miejsc.

Niektóre wydarzenia festiwalu tłumaczone na j. migowy, dostępne dla osób niepełnosprawnych fizycznie, z audiodeskrypcją.

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

źródło