W Gimnazjum nr 5 w Pile uczymy się i pracujemy w klubie „Miej serce” pod opieką P. Barbary Jankowskiej.

W czasie wakacji zajmowaliśmy się pracami rewalidacyjnymi w Parku Miejskim, na Pilskim Deptaku, placu zabaw na Wyspie, Zielonej Dolinie i Przedszkolu nr 7. Z początkiem roku szkolnego zbieraliśmy żywność w akcji „ Podziel się posiłkiem”. Jesienią uczestniczyliśmy w życiu kulturalnym naszych mieszkańców. Podczas „Teatrów Rodzinnych” pracowaliśmy jako szatniarze pomagając w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji. Co miesiąc w pilskich supermarketach pomagamy pakować zakupy, zbierając datki, sprzedając zapałki, kartki i książki w akcji „Dziewczynka z Zapałkami”. Na nasze systematyczne odwiedziny mogą liczyć mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Co tydzień wspieramy dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych Szkoły Podstawowej nr 1,2 i 12 pomagając im w nauce i zabawie.

We współpracy z „Caritasem” działającym przy par. św. Antoniego w Pile, przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą, zbieramy w pilskich sklepach żywność, którą później pakujemy w paczki i roznosimy do mieszkań najuboższych mieszkańców mieszkających w rejonie naszych szkół. Oprócz akcji, które są na terenie miasta odpowiadamy także na potrzeby innych oczekujących wsparcia. Systematycznie zbieramy plastikowe nakrętki, które wysyłamy dzieciom, które aktualnie potrzebują pionizujące wózki inwalidzkie. Dotąd udało się nam zebrać nakrętki dla Dominiki, Kacperka oraz wesprzeć akcję „Tygodnika Nowego” dla bliźniaczek z Wielenia.

W Gimnazjum nr 5 w Pile zauważamy także potrzeby naszych rówieśników. Zorganizowaliśmy pomoc w zakupie opału dla naszej koleżanki Agaty. Po śmierci matki, zanim inne instytucje przyznały środki finansowe dla Darii i jej rodzeństwa zorganizowaliśmy artykuły żywnościowe i chemii gospodarczej. Od kilku lat systematycznie wspieramy akcję zakupu pieluch dla niepełnosprawnej uczennicy Roksany. W tym roku szkolnym, co miesiąc będziemy przez jeden tydzień w miesiącu sprzedawać tzw. zdrową żywność  po to, by zebrane fundusze przeznaczyć dla Roksany i Michała. Od tego roku odwiedzamy  niepełnosprawną Martę,  siostrę naszej koleżanki Ani.

Niektórzy z nas – wolontariusze i wolontariuszki –  wspomagali także organizację Miejskiej Wigilii i pilskiego żużla. Są różne sposoby pomagania. Jednym z nich, jest także ochrona zwierząt. Pełni zaangażowania przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne i przedstawienie poświęcone ochronie sów, w którym aranżacja i stroje ukazały każdą sowę oraz sposób jej ochrony.  Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 12, Salezjańskiej Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół nr 2, obejrzały sztukę, a zdobyte wiadomości opowiadały po zajęciach. W tym roku planujemy zwrócić szczególną uwagę na ochronę wilków.

Najgoręcej jednak wspominamy akcję: „Podziel się posiłkiem” – koncert gwiazd. Była to największa zbiórka żywności w Pile.  Po koncercie pakowaliśmy żywność do tirów, a następnie przez cały tydzień, sortowaliśmy ją w Pilskim Centrum Logistyki. Ogrom żywności najpierw nas przeraził, a potem ucieszył. Mieliśmy świadomość, jak wielka liczba ludzi ofiarowała żywność potrzebującym.

Kolejną wielką akcją była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a w październiku zbiórka do puszek datków na stypendia dla młodzieży ubogiej i zdolnej, przy parafii Św. Antoniego w Pile. W sierpniu, nad jeziorem „Płotki” pomagaliśmy w przygotowaniach i płynnym przebiegu turnieju piłki siatkowej „Plaża Open”.

Największym naszym sukcesem było uczestnictwo w „Realnej Akcji”. Już po raz drugi w Pile i z naszym udziałem i udziałem wolontariuszy z innych krajów. Odnawialiśmy plac zabaw w Przedszkolu nr 7. Usuwaliśmy starą farbę, malowaliśmy wszystkie sprzęty na nowo i robiliśmy wiele innych prac na rzecz tego przedszkola. Podobną pracę wykonywaliśmy na pilskim deptaku.  Było niesamowicie szczególnie w czasie prac świeżo wyremontowanego mieszkania. Praca, ale i frajda, że możemy tak pomagać, coś robić i z takimi ludźmi…. Wspaniale było pracować z ludźmi, których łączy wspólna pasja czyli pomaganie innym. Ci ludzie dali nam jeszcze większą energię, aby pomagać ludziom oraz nie bać się o nią zwrócić.

Wolontariat to pomoc i wspaniałe osoby, które wciąż na nowo poznajemy, a wykonana praca doskonali nas – młodych mieszkańców rodzinnego miasta. Gdy wszyscy chcą pracować nasze miasto nad Gwdą pięknieje ludźmi, którzy są wspaniali.

Pracę zredagowali wolontariusze klubu „Miej serce” z Gimnazjum nr 5 w Pile: Katarzyna Piętka, Paulina Ciepłuch, Martyna Lalka, Mateusz Lalka, Klaudia Leszczewicz, Klaudia Starkowska.

1 2 3 4 5